کتابخانه دانشکده دندانپزشکی

تاریخچه و سال تاسیس

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی سمنان در سال 1391 با پذیرش اولین گروه دانشجو آغاز به کار کرده است. داشنجویان و اساتید تا سال 1393 از مجموعه کتابخانه مرکزی استفاده کرده اند. در بهمن ماه سال 1393 همزمان با افتتاح ساختمان اصلی دانشکده دندانپزشکی واقع در بلوار 17شهریور کتابخانه دانشکده به عنوان واحدی مستقل شروع به ارائه خدمت کرده است. 

همزمان در همان سال کتابخانه مرکزی تمامی منابع مرتبط با این رشته را به کتابخانه تحویل داده است. 

اهداف و ماموریت

 • تقویت آموزش، پژوهش وفعالیتهای پژوهشی از طریق تهیه، توسعه و تسهیل دسترسی  به منابع و اطلاعات علمی مورد نیاز دانشگاه و مدیریت بهره برداری از این منابع
 •   شناخت نیازهای اطلاعاتی کاربران کتابخانه
 •   سفارش و خرید منابع اطلاعاتی اعم از کتاب های فارسی و لاتیندر زمینه های فعالیت آموزشیو ارتقای سطح کمی و کیفی آن در جهت پاسخ گویی هر چه بیشتر به نیاز مراجعان
 •   امانت منابع اطلاعاتی شامل کتاب، نشریه و سی دی به اعضاء
 •   کامپیوتری کردن خدمات کتابخانه ای به منظور تسهیل در دسترسی به منابع کتابخانه
 •   ارایه خدمات بهنگام، دقیق وکامل از طریق همکاران کتابدار به تمام مراجعان.
 • فهرست نویسی، رده بندی و آماده سازی مجموعه کتابهای فارسی و لاتین موجود در کتابخانه
 • برگزاری مستمر کارگاههای آموزشی اطلاع یابی و آشنایی با منابع الکترونیک برای اعضای هیات علمی و دانشجویان
 • تهیه مقالات و منابع کمیاب موردنیاز اعضاء هیأت علمی و دانشجویان از طریق خدمات تحویل مدرک
 • انجام آموزش و راهنمایی های لازم جهت جستجوی اطلاعات و بهره گیری هر چه بهتر از منابع
 • انبار گردانی و وجین دوره ای و به روز نمودن کتابهای موجود در کتابخانه های دانشگاه

 

فضای فیزیکی و امکانات

کتابخانه فعالیت خود را با فضایی یکپارچه که مشتمل بر مخزن، سالن مطالعه، میز امانت و سایت که 110متر می باشد، شروع کرده است. کتابخانه ظرفیت 22 نفر و داری یک میز مطالعه ی گروهی و 12 میز تک نفر است. سایت دانشکده شامل 2 دستگاه رایانه امکان دسترسی به اینترنت، منابع الکترونیک (کتب ومجلات الکترونیک) را برای اعضای کتابخانه فراهم نموده است.

منابع کتابخانه مشتمل بر 1691 نسخه کتاب فارسی و 230 نسخه کتاب لاتین، 117 پایان نامه، 56 طرح تحقیقاتی و 64 حلقه CD می باشد. کتابخانه مجهز به سیستم Wirelessبوده که امکان دسترسی به اینترنت را در فضای کتابخانه برای کلیه اعضایی که دارای رایانه شخصی می باشند، فراهم می آورد. قابل ذکر است نیاز تحقیقاتی اساتید و دانشجویان دانشکده از طریق مجلات خریداری شده توسط دانشگاه بصورت Online  و خدمات تحویل مدرک (Document Delivery Services ) تامین می­گردد.

 

نرم افزار کتابخانه 

همزمان با شروع به کار کتابخانه در سال 1393 به همت کتابخانه مرکزی دانشگاه، کتابخانه دانشکده مجهز به نرم افزار آذرسا شده استاین سیستم شبکه به هم پیوسته ای از کتابخانه های دانشگاه را بوجود آورده که علاوه بر قابلیت هایی مانند جستجوی همزمان در اطلاعات کتابشناختی تمامی کتابخانه های دانشگاه، امکان ایزو گرفتن آنلاین و انتقال اطلاعات جهت فهرست نویسی یکدست و منسجم، خدمات دیگری چون ثبت نام، جستجو، رزرو و تمدید آنلاین کتاب، ارسال درخواست خرید کتاب و سایر منابع اطلاعاتی و داشتن کتابخانه شخصی، امکان پرسش و پاسخ، بارگذاری متن، عکس، فیلم و کلیه منابع دیجیتالی را ارائه می دهد.

 

نوع مخزن

رده بندی کتب بر اساس رده بندی پزشکی  National Library of Medicine (NLM) بوده و سیستم کتابخانه به صورت مخزن باز اداره می شود.

شماره شابکا کتابخانه (شناسگر استاندارد بین المللی کتابخانه ها ثبت شده در مرکز اسناد و کتابخانه ملی کشور) 201720008– IRمی­باشد.

 

مشاوره اطلاعاتی

مشاوره اطلاعاتی در حوزه های متفاوت از جمله، جستجوی مقاله، جستجوی پایان نامه، جستجوی کتاب جستجوی مجله و... به صورت حضوری و بر خط (تلفنی، ایمیل، ارسال درخواست) انجام می پذیرد.

ساعت کار کتابخانه

شنبه تا چهارشنبه  ساعت 7:30 الی 15:30

 

کارشناس و مسئول کتابخانه

مینا عسکری مایانی- کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی

 

پرسش از کتابدار

پست الکترونیک: libdentistry@semums.ac.ir

 

آدرس: سمنان، بلوار هفده شهریور، دانشکده دندانپزشکی

تلفن: 33324700-023 – داخلی 116

33321623-023

 

 

 

 

آخرین به روز رسانی 1402/06/22