کتابخانه دانشکده دندانپزشکی

تاریخچه

کتابخانه دانشکده دندانپزشکی همزمان با تأسیس دانشکده در بهمن ماه 1393 در ساختمان اصلی دانشکده راه ­اندازی شده استکتابخانه در حال حاضر با مجموعه ای مشتمل بر 3013 نسخه کتاب فارسی و 210 نسخه کتاب لاتین، 32 پایان نامه، 56 طرح تحقیقاتی و 60 حلقه CD  تخصصی دندانپزشکی فعالیت می نماید. قابل ذکر است نیاز تحقیقاتی اساتید و دانشجویان دانشکده از طریق مجلات خریداری شده توسط دانشگاه بصورت Online  و خدمات تحویل مدرک (Document Delivery Services )تامین می­گردد.

رده بندی کتابخانه براساس رده بندی پزشکی  National  library of medicine(NLM)بوده و سیستم کتابخانه به صورت مخزن باز می باشد.به دنبال راه اندازی سیستم یکپارچه کتابخانه دیجیتال آذرخش در سال 1393 در کلیه کتابخانه های دانشگاه، این کتابخانه نیز مجهز به این نرم افزار بوده و قابلیت حستجوی منابع کتابخانه و تمدید و رزرو  در خارج از محیط دانشگاه و از طریق اینترنت امکانپذیر می باشد.

وجود 2 سیستم کامپیوتر در کتابخانه امکان دسترسی به اینترنت ، منابع الکترونیک (کتب ومجلات الکترونیک) را برای اعضای کتابخانه فراهم نموده است. علاوه بر این کتابخانه مجهز به سیستم Wirelessبوده که امکان دسترسی به اینترنت را در فضای کتابخانه برای کلیه اعضایی که دارای کامپیوترهای شخصی می باشند، فراهم می آورد.

شماره شابکا کتابخانه (شناسگر استاندارد بین المللی کتابخانه ها ثبت شده در مرکز اسناد و کتابخانه ملی کشور) 201720008– IRمی­باشد.

 

 

اهداف و وظایف کتابخانه

 • تقویت آموزش، پژوهش وفعالیتهای پژوهشی از طریق تهیه، توسعه و تسهیل دسترسی  به منابع و اطلاعات علمی مورد نیاز دانشگاه و مدیریت بهره برداری از این منابع
 •   شناخت نیازهای اطلاعاتی کاربران کتابخانه
 •   سفارش و خرید منابع اطلاعاتی اعم از کتاب های فارسی و لاتیندر زمینه های فعالیت آموزشیو ارتقای سطح کمی و کیفی آن در جهت پاسخ گویی هر چه بیشتر به نیاز مراجعان
 •   امانت منابع اطلاعاتی شامل کتاب، نشریه و سی دی به اعضاء
 •   کامپیوتری کردن خدمات کتابخانه ای به منظور تسهیل در دسترسی به منابع کتابخانه
 •   ارایه خدمات بهنگام، دقیق وکامل از طریق همکاران کتابدار به تمام مراجعان.
 • فهرست نویسی، رده بندی و آماده سازی مجموعه کتابهای فارسی و لاتین موجود در کتابخانه
 • برگزاری مستمر کارگاههای آموزشی اطلاع یابی و آشنایی با منابع الکترونیک برای اعضای هیات علمی و دانشجویان
 • تهیه مقالات و منابع کمیاب موردنیاز اعضاء هیأت علمی و دانشجویان از طریق خدمات تحویل مدرک
 • انجام آموزش و راهنمایی های لازم جهت جستجوی اطلاعات و بهره گیری هر چه بهتر از منابع
 • انبار گردانی و وجین دوره ای و به روز نمودن کتابهای موجود در کتابخانه های دانشگاه

 

آیین نامه کتابخانه

خط مشی کلی کتابخانه بر اساس اصول و قوانین اساسنامه کتابخانه مرکزی دانشگاه می باشد.

مدت امانت کتاب جهت دانشجویان همه مقاطع 14 روز ، پرسنل 10 روز و اساتید 60 روز می باشد. تمدید کتب در صورت مناسب بودن گردش امانت منابع صورت می گیرد.

جریمه دیرکردبر اساس آیین نامه جهت دانشجویان روزی 100 و جهت اساتید و پرسنل روزی 200 تومان می باشد.

تعداد کتب امانیبه تناسب مجموعه کتابخانه و گردش مطلوب امانت حداکثر 5 نسخه جهت دانشجویان، 3 نسخه جهت پرسنل و 7 نسخه جهت دستیاران و اساتید می باشد .

 

جامعه استفاده کنندگان

کلیه اساتید، دانشجویان، کارکنان 

 

چشم انداز

هدف اصلی کتابخانه  کمک به ارتقاء سطح کیفی آموزش و پژوهش در دانشکده دندانپزشکی از طریق تامین و اطلاع رسانی  منابع اطلاعاتی چاپی والکترونیکی، نوآوری جهت رسیدن به بهترین شیوه های ارائه ی خدمات و گسترش خدمات علمی و پژوهشی تخصصی بالینی و فراهم نمودن محیطی مناسب جهت استفاده از این منابع در راستای آموزش و پژوهش در کوتاهترین زمان و مفیدترین شرایط ممکن است.

 

امکانات

این کتابخانه دارای سالن مطالعه با متراژ 90 متر مربع و گنجایش 22 نفر می باشد.

 

ساعت کار کتابخانه 

شنبه تا چهارشنبه  ساعت 8:00 الی 15:30

 

مسئول و کتابدار کتابخانه: مینا عسکری- کارشناس کتابداری و اطلاع رسانی

آدرس: سمنان، بلوار هفده شهریور، دانشکده دندانپزشکی

ایمیل:libdentistry@semums.ac.ir

تلفن: 33324700-023 – داخلی 116

33321623-023